Jak długo idzie przelew z Polski do Anglii? Jest to zależne od metody, którą transakcja zostanie zlecona. Nasze pieniądze wysłane z Polski na koncie odbiorcy w UK mogą znaleźć się w przeciągu 24h lub – w przypadku transferów międzynarodowych – nawet po trzech dniach roboczych. Dodatkowo na czas transakcji wpłynie to, czy wyślemy pieniądze w dzień roboczy, czy w weekend bądź jakieś święto wolne od pracy. Znaczenie będzie miała również godzina zlecenia przekazu. Kiedy zatem przelew dotrze najszybciej? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Międzynarodowy przelew bankowy
- Jak działają przekazy zlecane przez bank?
- Czas i koszt zagranicznego transferu bankowego
- Inna szybsza, darmowa opcja
Jak długo idzie przelew z Polski do Anglii
Jak długo idzie przelew z Polski do Anglii, to pytanie nurtuje wiele osób, zwłaszcza tych zobowiązanych terminami, gdzie pieniądze na konto odbiorcy muszą trafić w określonym dniu. Nie ma wtedy znaczenia kiedy zleciliśmy transfer i na ile czasu utknął między sesjami banków. Przelew bankowy to metoda powszechna i bezpieczna. Jednak należy wiedzieć, że w przypadku zagranicznych przelewów bankowych pieniądze nie zawsze dotrą, następnego dnia na konto odbiorcy. W nagłych sytuacjach nie mamy możliwości skorzystania z sesji natychmiastowych typu Express Elixir, który niezależnie od godziny zlecenia gwarantuje, że w ciągu kilkunastu sekund pieniądze trafią na konto adresata. Warto wiedzieć jak działa system transferów pomiędzy bankami, aby zrozumieć, co wpływa na czas ich realizacji. Dostępne są także dodatkowo płatne opcje, które skracają czas trwania międzynarodowych przelewów bankowych. Natomiast, jeśli ktoś będzie się czuł niewystarczająco usatysfakcjonowany tymi rozwiązaniami istnieją inne, szybkie i równie bezpieczne możliwości realizowania przekazów pieniężnych.
Zagraniczny przelew z Polski do Anglii za pomocą systemu SWIFT
Zagraniczny przelew z Polski do Anglii możliwy jest do zrealizowania za pomocą systemu SWIFT. SWIFT to skrót od angielskiej nazwy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. To organizacja wykorzystywana przez instytucje finansowe do bezpiecznego przesyłania informacji i instrukcji za pomocą znormalizowanego systemu kodów. Chociaż SWIFT stał się kluczowym elementem globalnej infrastruktury finansowej, sam w sobie nie jest instytucją finansową: nie przechowuje ani nie przekazuje aktywów. Jego użyteczność polega raczej na ułatwieniu bezpiecznej i wydajnej komunikacji między instytucjami członkowskimi. Obecnie zrzesza już ponad 11000 członków, którymi są przede wszystkim banki. Przelewy SWIFT można wykonać pod warunkiem, że zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy uczestniczy w systemie. Obecnie działa w ponad 200 krajach i jest to najpowszechniej i najczęściej stosowany przelew w obrocie międzynarodowym. W praktyce, to oznacza, że SWIFT umożliwia przesłanie środków z konta osobistego do dowolnego banku na całym świecie i w niemal każdej walucie.
Jak działa system SWIFT?
Każda instytucja finansowa będąca uczestnikiem systemu SWIFT, posiada swój kod BIC (ang. Business Identifier Code). Jest to kod identyfikacyjny banku, bez którego wykonanie przelewu międzynarodowego będzie niemożliwe. Nie są to dane osobowe, więc kody można bez problemu wyszukać na stronach internetowych. Zdecydowana większość banków nie ma nawiązanych ze sobą relacji handlowych. Aby one zaistniały przykładowo bank A, z którego chcemy przesłać pieniądze musi mieć otwarty rachunek dla danej waluty w zagranicznym banku B. Jeśli dwie instytucje finansowe nie mają ze sobą nawiązanych relacji biznesowych, transakcja nadal będzie możliwa. W takim przypadku SWIFT musi znaleźć bank C (bank pośredniczący), który ma wcześniej istniejące relacje z bankami A i B. W niektórych przypadkach może to być łańcuch pośredników, nawet do trzech. Im jest ich więcej, tym czas potrzebny na księgowanie środków wydłuża się oraz zwiększają się koszty.
Trzy opcje przelewu SWIFT z Polski do Anglii
Dostępne są trzy opcje przelewu SWIFT: spot, tomnext i overnight. Wpływają one na to, jak długo idzie przelew z Polski do Anglii. Standardowy przelew SWIFT powinien dotrzeć do odbiorcy w przeciągu 3 dni roboczych. Oczywiście, jeśli komuś zależy na szybszej realizacji transakcji, może skorzystać z przelewów w trybie pilnym lub ekspresowym.
- Spot (D+2) – przelew standardowy, który trafi do odbiorcy do 3 dni roboczych;
- Tomnext (D+1) – przelew przyspieszony, pieniądze znajdą się na koncie adresata w ciągu 2 dni roboczych;
- Overnight (D+0) – przelew ekspresowy, zlecony przed godziną 13.00 zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia.
Czas zlecenia przelewu i jego koszty mają znaczenie
Czas w jakim przelew walutowy dotrze do odbiorcy jest zależny od godziny i dnia nadania. Należy brać tu pod uwagę, czy dzień dokonania przelewu i oczekiwanego czasu dotarcia do odbiorcy, to dzień roboczy. Czas przelewu wydłuży się, jeśli w trakcie jego dokonania występują tak zwane święta bankowe, czyli dni wolne od pracy. Drugim czynnikiem jest godzina. Przelewy SWIFT w Polsce księgowane są do godziny 13:00. Jeśli ktoś zleci przelew po tej godzinie, to nawet wybierając opcję ekspresową, pieniądze dotrą na konto odbiorcy dnia następnego. Za szeroką dostępność przelewów SWIFT trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Naliczana jest opłata za wykonanie przelewu oraz za wymianę waluty. W obydwu przypadkach jest to dany procent z wysyłanej kwoty. Chcąc skorzystać z opcji przyspieszonej lub ekspresowej zapłacimy więcej, ponieważ są one dodatkowo płatne i o wiele droższe od wersji standardowej, czasem nawet trzykrotnie. Ponadto opłaty, które potrącą banki pośredniczące nie są znane w momencie zlecenia przelewu.
Alternatywa do przelewu bankowego
Jeżeli zależy komuś na tym, aby pieniądze dotarły szybko na konto odbiorcy i równocześnie nie chce przepłacać. Rozsądną opcją może okazać się skorzystanie z firmy realizującej przelewy zagraniczne. TransferGo specjalizuje się w przelewach między Wielką Brytanią a Polską. Jest to opcja równie bezpieczna jak przelew bankowy, oferująca niższy kurs wymiany waluty niż banki oraz, co ważniejsze, nie ma ukrytych opłat. TransferGo regulowany jest przez Financial Conduct Authority, który zapewnia najwyższy standard bezpieczeństwa. W kilku prostych krokach można zlecić przelew, który szybko znajdzie się na koncie odbiorcy.
Szybkie przelewy realizowane przez TransferGo możliwe są poprzez stosowanie przelewów krajowych (Elixir). Dzięki czemu nie ma konieczności korzystania z międzynarodowego systemu SWIFT. Kurs wymiany GBP/PLN oferowany przez TransferGo należy do najbardziej konkurencyjnych na rynku. Założenie konta zajmuje parę minut, co więcej nic nie kosztuje, a oferta firmy jest jasna i w pełni transparentna.
Komentarze