Ile idzie przelew z Polski do Słowacji? Zarówno Rzeczpospolita Polska, jak i Republika Słowacka są członkami strefy SEPA. Co to oznacza? Mianowicie tyle, że mamy tutaj możliwość wykonywania szybkich płatności, a wszystko dzięki ujednoliceniu czasu realizacji do standardu D+1. Wówczas otrzymujemy gwarant w postaci księgowania należności na koncie odbiorcy w ciągu 24h roboczych, od chwili zlecenia usługi. Inaczej mówiąc, pieniądze dotrą do adresata już na drugi dzień. Jednak nie każda metoda dysponuje takimi parametrami, dlatego polecamy Państwu tą lekturę!
Spis treści:
- Czynniki wpływające na terminy
- PLN/EUR – jak wysłać pieniądze?
- Standardowy przekaz przez bank
- Gdzie przewalutować korzystniej?
- Szybka realizacja usługi!
- Jak zlecić płatność online?
Ile idzie przelew z Polski do Słowacji? – podstawowe informacje
Ile idzie przelew z Polski do Słowacji? Większość z nas zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo różnorodnych sposobów na dokonywanie przekazów zagranicznych. Co zrozumiałe, jedne są tańsze, ale również dużo wolniejsze. Natomiast inne mogą docierać szybciej, ale za to poniesiemy dodatkową opłatę. Właśnie między innymi w taki sposób mamy możliwość decydowania o tym, czy odbiorca odbierze środki już teraz, czy nieco później. Poza tym, obopólne sąsiedztwo Polski i Słowacji sprawia, że czas oczekiwania na wpłatę ulega znacznemu skróceniu.
We wstępie zaznaczyliśmy już o fakcie uczestnictwa Polaków i Słowaków w tzw. Jednolitym Obszarze Płatności w Euro (SEPA). Oba państwa do Unii Europejskiej weszły w 2004 roku, jednakże na wstąpienie do strefy euro zdecydowali się tylko Słowacy. Miało to miejsce w roku 2009. Jak wiemy, Polacy nadal posługują się własną walutą (PLN). W jaki sposób zrealizować przelew w EUR, skoro prowadzimy rachunki złotówkowe i ile może ona zająć? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie niżej!
Ile idzie przelew euro?
Rozpocznijmy więc od sedna tematu, czyli ile idzie przelew z Polski do Słowacji? Jeżeli mielibyśmy przeprowadzić sondę w tym temacie – ile idzie przelew zagraniczny? to przeważałoby zdanie, że co najmniej 2 dni. Jest to jak najbardziej prawidłowa odpowiedź. Nie można się z tym nie zgodzić, pomimo faktu, że w sieci płatności SEPA mowa była o 1 dniu roboczym. Tak więc z czego wynika ta różnica dodatkowego dnia? Z tego, że zawsze należy brać pod uwagę determinanty, które mogą opóźnić mniej lub bardziej czas realizacji naszej usługi. Aczkolwiek niewiele osób bierze to na poważnie. Zobaczmy więc, co rzeczywiście może sprawić, że transferowanie należności przedłuży się. Jako najważniejsze przyczyny wymienia się:
- rodzaj formy płatności – przelew SEPA zdecydowanie najszybciej wyślemy poprzez wyspecjalizowane firmy online;
- uwzględnienie godzin sesji księgowania płatności zagranicznych, zarówno sesji wychodzących, jak i przychodzących;
- święta i weekendy są dniami wolnymi od funkcjonowania banków i pozostałych podmiotów finansowych;
- wpisanie błędnych informacji może doprowadzić do zagubienia przelewu, przetrzymania go, a nawet jego cofnięcia;
- obowiązek stosowania się do zasad AML, dotyczących zwalczania zjawiska prania brudnych pieniędzy;
- dodatkowe weryfikowanie przelewów, do których istnieje ryzyko powiązania oraz finansowania terroryzmu;
Jak zrobić przelew SEPA?
Kolejna sprawa to kwestia techniczna, a więc, jak zlecić przelew europejski SEPA? Jest to najlepsza opcja, aby przesłać euro z polskiego konta na słowackie. Zapewnia szybkość transferowania środków oraz przystępność cenową. Aktywa, czyli złotówki, jakimi dysponujemy na naszym koncie, wymienia się na euro po obowiązujących stawkach wymiany u danego usługodawcy. Jak w praktyce wprowadzić w bankowości internetowej tego typu przelew? W ustawieniach należy obowiązkowo zmienić kilka parametrów naszej płatności. Oto one:
- Rodzaj przelewu SEPA;
- Waluta płatności: EUR;
- Opcja kosztowa: SHA (współdzielona)
- Numer rachunku: IBAN (składa się z 31 znaków, a zaczyna się od kodu kraju – SK).
Ważne! Jeżeli nie dopełnimy tych warunków, to dostawca usługi zleci naszą płatność jako kosztowny przelew SWIFT.
Przelew bankowy za granicę
Następnym dylematem, jaki musimy rozważyć jest wybór instrumentu płatności. Przede wszystkim to właśnie od tego zależy, ile idzie przelew z Polski do Słowacji. Pierwszym, co przychodzi nam na myśl jest oczywiście tradycyjny przelew bankowy. Na płaszczyźnie międzynarodowych usług finansowych, banki oferują szeroki wachlarz możliwości. Zazwyczaj klienci wybierają w tym obszarze pomiędzy kontem walutowym a przelewem zagranicznym. Pierwsze z nich poleca się głównie osobom, które regularnie przesyłają pieniądze w tej jednej wybranej walucie. Nie ponosimy wówczas kosztów przewalutowania, lecz opłaty ze strony banku są dość wysokie. Dlatego optymalną opcją wydaje się ta druga. Przelew zagraniczny w systemie SEPA można zrealizować tylko wtedy, kiedy banki obydwu stron przynależą do obszaru SEPA. Niewątpliwie instytucje bankowe zagwarantują nam bezpieczeństwo transakcji i wygodę obsługi. Nie uświadczymy tu jednak szybkości realizacji usługi, jak i oszczędności naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Dlaczego tak się dzieje?
Wymiana złotówki na euro
O ile czas realizacji usługi przelewu z polskiego na słowacki rachunek wypada porównywalnie, o tyle kwestia kosztów wygląda zgoła inaczej. Co więc składa się na nie? Pierwszą składową jest koszt przyjęcia zagranicznej usługi. Biorąc pod uwagę tabele opłat i prowizji, średnio przyjmuje się przedział od 0 do 25 PLN. Wydaje się więc, że jest to akceptowalna opłata. Jednakże na tym nie koniec, gdyż musimy obligatoryjnie przekonwertować złotówki na euro. Niestety, ale banki proponują najmniej korzystne przeliczniki wymiany walut, które bazują na zawyżonym poziomie spreadu walutowego.
Co to jest spread? Najprościej tłumaczy się go jako różnicę, która wynika z kursu kupna wybranej waluty, a kursu jej sprzedaży. Otrzymany wynik to zysk dla banku, bądź innego pośrednika. Jak należy go rozumieć? Im jest wyższy, tym klient bardziej traci, zaś im jest niższy, tym więcej oszczędzi. W branży międzynarodowych usług płatniczych, najwyższe spready odnotowuje się w bankach. Na szczęście dzisiaj nie musimy polegać na nierentownych propozycjach banków. Najniższe spready oferują bowiem nowoczesne firmy internetowe, z innowacyjną usługą szybkich i tanich przelewów online. Pozostaje pytanie, komu bez obaw powierzyć nasze środki? Sprawdzone rozwiązanie znajdziecie tuż poniżej!
Sprawdź, ile idzie przelew z Polski do Słowacji w Wise!
Na pewno każdy klient poszukuje rozwiązania pozwalającego na szybkie przelewy zagraniczne. Poza tym dobrze, aby usługa była też tania i bezpieczna. Nie każdy o tym wie, ale istnieją narzędzia umożliwiające kompleksowe wykonanie przelewu za granicę. Wprawdzie nie ma ich zbyt wiele, toteż pojawia się uzasadnione pytanie: gdzie szukać tego typu propozycji?
Zdecydowanie godna polecenia jest oferta firmy Wise. A więc, ile idzie przelew z Polski do Słowacji w Wise? Przelew trwa od kilku godzin do max. 24h roboczych! Oprócz tego, Wise proponujemy Państwu najwyższy kurs wymiany walut PLN->EUR! Dzięki temu odbiorca otrzyma o wiele większą kwotę do odbioru.
Jak wykonać przelew zagraniczny z Polski do Słowacji z Wise?
Podsumowując, jak wykonać przelew zagraniczny w Wise?
- Rejestrujemy bezpłatne konto klienta w serwisie Wise – kliknij w nasz link, by skorzystać z darmowego pierwszego przelewu;
- Po aktywowaniu konta, logujemy się do panelu klienta;
- Uzupełniamy nasze podstawowe dane osobowe i adresowe;
- Określamy dokładną kwotę przelewu oraz rodzaj przelewu;
- Wprowadzamy dane adresata naszej płatności ze Słowacji;
- Opłacamy transakcję na konto Wise i to wszystko. Gotowe!
Komentarze