Mawia się, że Wielka Brytania to kraj z zamiłowaniem do tradycji. Lewostronny ruch, śniadania z jajkiem sadzonym, bekonem i hash brown czy niezachwiana od setek lat monarchia. To tylko niektóre ze zwyczajów, które do dziś są niekonwencjonalnymi symbolami Wysp Brytyjskich. Jednym z nich jest także niezależna waluta funt brytyjski. Jak się okazuje, pozycja funta jest dynamiczna nie tylko w ujęciu kursu na giełdzie. Także jeżeli chodzi o jego odmianę w poszczególnych krajach Zjednoczonego Królestwa. Czym jest tzw. waluta lokalna? Jaka jest oficjalna waluta Wielkiej Brytanii? Czy funtem szkockim zapłacimy w Londynie? Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu!

Spis treści

Funt szkocki czy brytyjski?

Historia brytyjskiego systemu walutowego jest nie tylko fascynująca pod względem finansowym, ale również ukazuje kulturowe i historyczne powiązania Wysp Brytyjskich. W centrum tego narracyjnego skarbca znajdują się dwa unikalne aspekty – funt brytyjski i funt szkocki. Choć obie waluty mają swoje korzenie w jednym wspólnym obszarze geograficznym, to ich rozwój i rola w historii finansów wykazują różnice, które do dziś są źródłem zainteresowania i zrozumienia dziedzictwa Wielkiej Brytanii.

Funt brytyjski, znany również jako funt szterling, to nie tylko narodowa waluta Wielkiej Brytanii, ale również kluczowy uczestnik światowej sceny finansowej. Jego historia sięga głęboko w przeszłość, a jakość i stabilność funta brytyjskiego stały się wyznacznikiem siły gospodarczej kraju. Z drugiej strony, funt szkocki, pozostawił niezapomniane ślady w historii finansów Szkocji. Jego unikalne cechy i rola w dawnych czasach stanowią fascynujący obraz przeszłości.

Czym zapłacimy w Wielkiej Brytanii?

Brytyjski funt szterling, nazywany także potocznie po prostu funtem brytyjskim jest oficjalną walutą Zjednoczonego Królestwa. Skąd więc rozbieżność i produkcja tzw. walut lokalnych w innych krajach Wielkiej Brytanii? W myśl ogólnie obowiązującego prawa, Banki w Szkocji również mają prawo do emitowania własnych walut (lokalnych). Zachowały one pełnię praw do włączenia do obiegu gotówkowego swoich nominałów. W związku z tym moglibyśmy odnieść wrażenie, że pracując w Londynie i wyjeżdżając na urlop np. do Glasgow, który oficjalnie należy przecież do krajów Zjednoczonego Królestwa musielibyśmy wymienić funty brytyjskie na szkockie. Na szczęście różnice pomiędzy nimi są raczej kwestią chęci kontynuowania wieloletnich tradycji. Stosunek funta brytyjskiego do szkockiego pomiędzy poszczególnymi krajami wynosi równo 1:1. Co ciekawe, waluty lokalne nie posiadają swojego odpowiednika w formie bilonu i są emitowane wyłącznie w postaci banknotów.

Darmowe ogloszenia

Gdzie można zapłacić funtem szkockim (SCP)?

Funt szkocki (SCP) jest emitowany przez The Royal Bank of Scotland, Bank of Scotland oraz Clydesdale Bank. Pieniądz Królestwa Szkocji sam w sobie nie jest oficjalnym środkiem płatniczym. Jednak na terenie UK spokojnie możemy za jego pomocą zrobić zakupy lub zapłacić za jakiekolwiek inne usługi.

Bank of Scotland wyemitował dwie serie banknotów: Bridges Series oraz Tercentenary SeriesPierwsza z nich na emblematach przedstawia najsłynniejsze szkockie mosty, natomiast druga przedstawia różne rodzaje aktywności.

The Royal Bank of Scotland również wypuścił do obiegu dwie serie banknotów. Pierwsza z nich z wizerunkiem Lorda Ilay’a na awersie oraz zamkami Szkocji na rewersie. Od roku 2017 seria ta jest sukcesywnie wypierana przez nowe banknoty z wizerunkiem i fragmentem wiersza S. MacLean (banknot 5- funtowy) oraz z wizerunkiem Mary Somerville na awersie i rysunkiem dwóch wydr wraz z fragmentem wiersza N. MacCaiga (banknot 10- funtowy).

Banknot szkocki 10 funtów

Clydesdale Bank wyemitował za to aż trzy pamiątkowe serie banknotów. Na każdym z nich uwiecznione zostały postaci znanych szkotów, którzy mają wpływ na historię i dalszy rozwój kraju po roku 2015. Od tego samego roku Clydesdale Bank emituje także banknoty polimerowe.

Różnice między Funtami: Waluta a Historia

Wielka Brytania, ze swoim bogatym dziedzictwem historycznym, jest miejscem, gdzie waluty mają nie tylko wartość finansową, lecz także głębokie korzenie kulturowe. Głównymi bohaterami tego kontekstu są funt brytyjski i funt szkocki, dwie waluty, które, choć związane ze sobą, kształtowały się nieco inaczej.

Definicja Funta Brytyjskiego

Funt brytyjski, określany skrótem GBP, to nie tylko narodowa waluta Wielkiej Brytanii, ale również świadek bogatej historii tego kraju. Jego nazwa, „funt,” ma korzenie w łacińskim słowie „libra,” co oznacza funt jako jednostkę wagi, oraz „pound,” będącego staroangielskim odpowiednikiem. Emitowany przez Bank Anglii, funt brytyjski jest ważnym graczem na arenie międzynarodowej, a jego kurs jest odzwierciedleniem zarówno bieżącej sytuacji gospodarczej, jak i dziedzictwa finansowego.

Funt Szkocki: Ciekawostki i Pochodzenie

Z kolei funt szkocki, choć obecnie już nie pełni funkcji waluty obiegowej, pozostawia piętno w historii finansów Szkocji. Jego istnienie sięga czasów przed formalnym połączeniem Szkocji z Anglią. Ciekawostką jest fakt, że funt szkocki miał unikalne banknoty, a ich wartość zależała od szkockich instytucji finansowych. Dziś funt szkocki jest zjawiskiem raczej kolekcjonerskim, ale stanowi ważny element dziedzictwa Szkocji.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Współczesne Aspekty i Porównanie

Współcześnie oba funty, brytyjski i szkocki, mają swoje unikalne cechy. Funt brytyjski, jako oficjalna waluta, odgrywa kluczową rolę w globalnych transakcjach, podczas gdy funt szkocki, chociaż już nie funkcjonuje, przypomina o czasach, gdy Szkocja miała swój autonomiczny system monetarny.

Porównując obie waluty, widzimy, że choć mają wspólne korzenie, to ich drogi ewoluowały nieco inaczej. Funt brytyjski jest nie tylko środkiem płatniczym, lecz także reprezentuje stabilność brytyjskiej gospodarki. Natomiast funt szkocki, choć dziś nie ma bezpośredniego wpływu na codzienną wymianę handlową, nadal budzi zainteresowanie jako symbol historycznej niezależności.

W ten sposób, różnice między funtami, zarówno pod względem ich współczesnej roli, jak i historycznych kontekstów, stanowią fascynujący element bogatej mozaiki brytyjskiego dziedzictwa.

Jak najlepiej wymienić funty szkockie?

Jak już wspomnieliśmy na początku, waluty lokalne na terenie Wielkiej Brytanii mają tę samą wartość. Jednak jeżeli chcemy za ich pośrednictwem dokonać zapłaty za towary lub usługi, możemy to zrobić wyłącznie w krajach Zjednoczonego Królestwa. Funty szkockie możesz swobodnie wymienić w angielskim banku lub za pośrednictwem kantorów w Anglii, które zajmują się wymianą walut.

Pamiętaj! Za granicą (w tym w Polce) kantory nie chętnie wymieniają funty szkockie na złotówki. Dlatego przed wyjazdem z Anglii lepiej wymienić je na oficjalną walutę (funt szterling). Możesz również skorzystać z brytyjskich kantorów, które z chęcią odkupią od Ciebie funty szkockie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.