Chcesz wiedzieć co to jest Universal Credit? To zasiłek, który przysługuje osobom o niskich dochodach lub pozostających bez pracy w UK. W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy następujące kwestie. Czym dokładnie jest Universal Credit?, jak obliczyć jego wysokość, a także czy trzeba go zwrócić? Dowiecie się także, co o tym świadczeniu sądzą nasi rodacy przebywający na emigracji w UK. Zapraszam serdecznie do lektury!

Spis treści

Co to jest Universal Credit?

Zastanawiasz się, co to jest Universal Credit? UC stanowi nowy ujednolicony system świadczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie wprowadzenie tego rozwiązania zrewolucjonizowało system opieki socjalnej w UK. Ale czy aby są to zmiany na lepsze? Reformę tę uchwalono na mocy ustawy Welfare Reform Act 2012, a wprowadzono ją w 2013 roku. Dotychczas na Wyspach Brytyjskich funkcjonowały liczne formy zasiłków. Od połowy 2014 roku zastąpiono je w całości przez Universal Credit. Od tego czasu każde wnioski dotyczące otrzymania zasiłków są wnioskami tego benefitu. Universal Credit jest zatem jednym pakietem świadczeń socjalnych, na które składają się poniższe zasiłki:

 • Child Tax Credit;
 • Housing Benefit;
 • Incomebased Jobseeker’s Allowance;
 • Income-related Employment and Support Allowance;
 • Income Support;
 • Working Tax Credit.

Podstawowym zadaniem Universal Credit jest zmobilizowanie osób bezrobotnych do podejmowania pracy. Dotyczy to również osób, które wykonują pracę w niepełnym wymiarze godzinowym, bądź na słabo płatnym stanowisku. Wówczas zachęca się takich pracowników do podjęcia lepiej płatnej pracy. Jeśli nie możesz znaleźć pracy w normalnym trybie, proponujemy rozpocząć poszukiwania pracy w trybie zdalnym. W tym miejscu dowiesz się: gdzie możesz znaleźć pracę wykonywaną zdalnie w UK?

Ważne! Świadczenie to daje możliwość uregulowania licznych opłat. Między innymi: kosztów utrzymania mieszkania czy opieki nad dziećmi. Jest to również pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Jak również dla osób schorowanych, które nie mogą samodzielnie podjąć zatrudnienia.

Darmowe ogloszenia

Kto może się starać o zasiłek Universal Credit?

To wsparcie rządowe kieruje się do osób, które zrealizują określone wymogi. Kwestia ubiegania się o otrzymanie tego świadczenia jest zależna od kilku czynników. Jednakże przede wszystkim decyduje tu sytuacja materialna wnioskodawcy i należy zamieszkiwać na terenie UK. Stosowny wniosek o zasiłek UC możemy złożyć, jeżeli spełnimy niżej wymienione warunki:

 • ukończony 18-ty rok życia (w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się do wnioskowania osoby w wieku 16-17 lat);
 • wnioskujący razem ze swoim partnerem nie dysponują wspólnymi oszczędnościami, które przekraczałaby kwotę 16.000 GBP;
 • potwierdzony adres zamieszkania na obszarze Wielkiej Brytanii;
 • wnioskodawca, ani jego partner nie osiągnął wieku emerytalnego.

Pamiętaj! Istnieje możliwość złożenia wniosku o zasiłek, nawet jeżeli mieszkamy z partnerem, który również jest upoważniony do otrzymania tego świadczenia.

Jak obliczyć Universal Credit?

Na początku omawiania kwestii wysokości UC warto dodać, że wypłaca się je jeden raz w ciągu miesiąca. Natomiast wartość tego zasiłku przelicza się w każdym miesiącu biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzenia. Głównie względem zarobków dostosowuje się stawkę UC. Na wysokość zasiłku składają się także nasze indywidualne okoliczności. Takie jak: zarobki naszego partnera, liczba posiadanych dzieci oraz kwestia zachowania prawa do innych świadczeń czy kwota alimentów. Samo świadczenie zawiera w sobie standardowy zasiłek, jak również pozostałe dodatki socjalne. Należą do nich między innymi:

 • dodatek mieszkaniowy;
 • ekwiwalent na opiekę nad dziećmi lub dodatek do opieki nad osobą chorą/niepełnosprawną.

Maksymalna stawka miesięcznego świadczenia UC, bez dodatków w obecnym roku podatkowym opiewa na kwotę 594.04 GBP na parę. Jest to kwota odpowiednia dla przypadku gdy przynajmniej jeden partner posiada przynajmniej 25 lat. Wartość dodatków jest tutaj sprawą rozpatrywaną indywidualnie. Jeśli chcesz przekonać się, czy masz prawo ubiegać się o wyższą sumę, najlepiej użyj kalkulatora świadczeń. Z jego pomocą obliczysz rzeczywistą wartość przysługującego Ci zasiłku Universal Credit. Aby przejść do obliczeń kliknij w jeden z poniższych linków:

 1. Entitledto;
 2. Policy in Practice;
 3. Turn2us.

Czy pieniądze z Universal Credit trzeba będzie potem zwrócić?

Wiele osób nie jest pewnych, co konieczności zwrotu pieniędzy otrzymanych z zasiłku. Kwestia ta wygląda następująco: każdy będzie musiał oddać środki w ciągu 12 miesięcy jeśli otrzymał więcej jak powinien np. deklarując niższą kwotę zarobków. Zaś pierwszą spłatę należności pobiera się zwykle przy pierwszej wypłacie UC. Warto dodać, że środki mogą zostać pobrane z Twojej wypłaty zasiłku, aby opłacić Twoje zaległości. Jak i opłacić mandaty karne lub uregulować nałożone sankcje za dopuszczenie się oszustwa. Jeżeli korzystamy ze świadczenia od minimum 6 miesięcy, możemy wówczas starać się o Budgeting Advance celem pokrycia koniecznych zobowiązań. Dodatkowo, poniżej przedstawiamy przykładową listę, które mogą być powodem pobrania pieniędzy z naszego zasiłku UC:

 • objęcie świadczeniobiorcy sankcją;
 • ukaranie pobierającego zasiłek za popełnione nadużycia finansowe;
 • posiadanie zadłużenia odnośnie świadczeń;
 • otrzymanie nadpłaty, bądź zbyt wysokiego Tax Credit;
 • posiadanie zadłużenia u dostawców zewnętrznych, czyli: firmom dostarczającym gaz czy prąd.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Universal Credit – opinie Polaków

Większość naszych rodaków mieszkających na stałe w Zjednoczonym Królestwie jest dość sceptycznie nastawiona do wprowadzonej reformy świadczeń socjalnych. Ten stan rzeczy wynika z faktu, iż wcześniej wnioskując o kilka świadczeń pojedynczo, wnioskujący otrzymywał więcej pieniędzy. Teraz, gdy staramy się o Universal Credit z pewnością uzyskamy mniejszą kwotę zasiłku. Nie jest też tajemnicą, że rząd brytyjski tym posunięciem chciał odciąć część imigrantów od zasiłków pobieranych w Anglii. Mimo, że większość Polaków mieszkających w UK pracuje, to niektórzy Anglicy są zdania, że to przyjezdni wykorzystują system socjalny. Statystyki pokazują jednak, że w większości to Brytyjczycy są beneficjentami programu świadczeń socjalnych. Logicznym jest, że mając w zamiarze wyjazd do Anglii, jedziemy tam z myślą o podjęciu dobrej pracy. Żeby zarobić lepsze pieniądze w uczciwy sposób, a nie pobierać zasiłki socjalne.

Universal Credit – podsumowanie

Podsumowując, wprowadzenie systemu Universal Credit miało być lekarstwem, które poprawiłoby system pomocy społecznej. Póki co okazuje się błędnym rozwiązaniem. Polityka ekonomiczna UK dalej nastawiona jest na mocne zaciskanie pasa w kwestii finansów publicznych. I nic nie wskazuje na zmianę tego kierunku w najbliższych latach. Zdaniem polityków odpowiedzialnych za zainicjowanie polityki oszczędnościowej (austerity), nagłe zaciśnięcie pasa oraz cięcia płac w sektorze publicznym były niezbędne. Aby uchronić fundusze państwowe przed upadkiem. Niestety to rozwiązanie się nie sprawdziło. Gospodarka kraju w dalszym ciągu prezentuje się przeciętnie, a koszty wciąż rosną.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.