Terminy bankowe w UK mogą wydawać się obce nawet dla rodowitego Anglika, ale ich znajomość jest przydatna dla każdego z nas. W dzisiejszym świecie, gdzie dynamika gospodarki wymaga od nas szybkiego podejmowania decyzji finansowych, znajomość tych terminów staje się nieodzowna. Artykuł ten zabierze nas w podróż przez fascynujący świat terminologii bankowej w Wielkiej Brytanii. Od prostych pojęć, takich jak „debit order”, po bardziej złożone kwestie związane z stopami procentowymi czy systemem przetwarzania płatności BACS. Zrozumienie tych terminów nie tylko usprawni codzienną obsługę finansową, ale także pomoże zrozumieć mechanizmy, które kształtują naszą gospodarkę. Koniecznie sprawdź, co oznaczają poszczególne terminy, żeby nie dać się zwieść bankowcom pod krawatem i w koszuli! Zapraszamy do lektury.

Terminy bankowe w UK, najważniejsze zwroty, które musisz znać!

Jeżeli pracujesz w Wielkiej Brytanii w oparciu o kontrakt, od co najmniej 3 miesięcy, to masz możliwość skorzystania z dowolnego produktu finansowego. Podobnie jak w polskim systemie bankowym, angielskie instytucje finansowe oferują swoim klientom możliwość skorzystania z kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz kart kredytowych. Przyjrzymy się różnym aspektom terminów bankowych, od zarządzania kontem osobistym po decyzje kredytowe, aż po ogólne trendy w sektorze finansowym. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym bankowiczem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z finansami, mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczy Ci istotnych informacji na temat kluczowych pojęć używanych w brytyjskim systemie bankowym.Poniżej znajduje się lista najważnieszych terminów bankowych w UK.

Darmowe ogloszenia

Account Number

Numer identyfikacyjny konta bankowego, przypisany do danego klienta w danym banku. W Wielkiej Brytanii ten numer składa się z 8 cyfr.

Advance i balance

Advance i balance to podstawa, bez której ani rusz! Są to dwa najpopularniejsze zwroty używane w bankowości. Advance, to kwota kredytu netto, czyli suma, którą klient otrzymuje „na rękę”. Natomiast balance oznacza kwotę brutto, ale może być też interpretowana po prostu jako całkowita kwota kredytu. Czyli wszystko to, co faktycznie klient jest bankowi dłużny. Na balance składają się przede wszystkim kwota zobowiązania netto + prowizja + oprocentowanie + ubezpieczenia etc.

BACS (Bankers’ Automated Clearing Services)

System przetwarzania płatności masowych w Wielkiej Brytanii, obejmujący przelewy i bezgotówkowe transakcje.

Capital

Capital to nic innego jak kapitał kredytowy pomniejszony o kwotę odsetek i kosztów dodatkowych. Otrzymując harmonogram spłat rat kredytu zawsze otrzymujemy formularz, w którym są wyszczególnione raty podzielony jest na część kapitałową oraz odsetkową. Jest to o tyle ważne, że w przypadku nadpłaty kredytu klient nie płaci przyszłych odsetek. Dzięki czemu może skutecznie zaoszczędzić na zaciągniętym zobowiązaniu, jeśli tylko go na to stać.

Capped (cap) i collar

Capped (cap) i collar to pojęcie możnaby porównać do czegoś na kształt gwarancji ceny. W brytyjskim systemie bankowym klienci mają możliwość podpisania formularza, który pozwala im na ustalenie maksymalnego poziomu zmiennej stopy oprocentowania kredytu. Nawet w przypadku podwyższenia stóp procentowych przez Bank of England (cap). Natomiast collar odnosi się do zachowania poziomu oprocentowania kredytu nawet w przypadku obniżenia stóp %. Natomiast standardowy kredyt ze zmiennym oprocentowaniem to standard variable rate.

Credit Score

Ocena kredytowa, która określa zdolność kredytową klienta. Wyższa ocena oznacza lepszą zdolność do uzyskiwania kredytów lub karty kredytowej.

Direct Debit

Automatyczna płatność, która pozwala firmom pobrać określoną kwotę z Twojego rachunku bankowego. Jest używane do płatności, które mogą się różnić co do kwoty, takie jak rachunki za prąd czy telefon.

Discounted rate

Jeżeli kiedykolwiek zaciągałeś kredyt w polskim banku, to doradca podczas składania wniosku na pewno zapytał Cię, czy wolałbyś spłacać zobowiązanie w ratach równych czy w malejących. W Anglii wygląda to podobnie, z tym, że w brytyjskim systemie bankowym kredyty płacić można w ratach rosnących.

Fixed rate

Fixed rate to kredyt, gdzie przez określony w umowie czas klient spłaca zobowiązanie ze stałą stopą oprocentowania. W tym przypadku bank niejako bierze na siebie częściową odpowiedzialność za ewentualną zmianę wysokości stóp procentowych. W późniejszym terminie bank sporządza rekalkulację rat kredytu, a pożyczkobiorca spłaca zobowiązanie w oparciu o aktualne stawki stóp procentowych.

Guarantator

Guarantator, czyli najprościej mówiąc poręczyciel lub odpowiednik naszego polskiego żyranta. W polskim systemie bankowym co prawda już odchodzi się od możliwości skorzytania z poręczenia gwaranta. W UK jednak wciąż możemy skorzystać z rozwiązania, gdzie osoba trzecia podpisuje weksel ręcząc osobistym majątkiem za spłatę kredytu. Na wypadek problemu z regulowaniem zobowiązania bank ma zaś prawo zająć majątek poręczyciela lub zgłosić się do niego w sprawie wierzytelności

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Interest only

Interest only to bardzo specyficzny rodzaj kredytu. Można by powiedzieć, że są to takie „wieczne” wakacje kredytowe, ponieważ przez cały czas trwania umowy. Klient co miesiąc spłaca wyłącznie część odsetkową, a całość kapitału reguluje z końcem obowiązywania umowy kredytowej. Jego przeciwieństwem jest repayment mortgageczyli najprostszy i najczęstszy model spłacania kredytu. Na comiesięczną ratę składa się wówczas część kapitałowa, odsetkowa i ewentualna składka na ubezpieczenie.

Interest Rate

Stopa procentowa (Interest Rate) to odsetek od kwoty pożyczonej lub zainwestowanej, który jest obliczany i naliczany przez określony okres czasu. Może być zarówno dodatnia (jeśli otrzymujesz odsetki) lub ujemna (jeśli płacisz odsetki).

Life assurance

Life assurance to nic innego jak ubezpieczenie na życie. W Polsce bardzo często jest to dodatkowy koszt także przy kredycie gotówkowym, a sprzeawcy w banku bardzo umiejętnie wciskają nam go zadając pytanie: na ile wycenił/aby Pan/i swój komfort psychiczny? W Anglii jednak spotkamy się z tym raczej przy kredycie hipotecznym. Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie dla banku na wypadek, gdyby kredytobiorca z przyczyn losowych nie mógłby dalej regulować swoich zobowiązań.

Mortgage term

Mortgage term, czyli po prostu czas obowiązywania umowy kredytowej. Maksymalny okres spłaty rat może być uzależniony przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej, kwoty zobowiązania, przeznaczenia oraz oferty konkretnego banku.

Overdraft

Jest to forma krótkoterminowej pożyczki od banku. Umożliwia przekroczenie stanu limitu konta, czyli korzystanie z pieniędzy, których się nie ma na koncie.

Sort Code

Sort code to unikalny, sześciocyfrowy numer identyfikacyjny banku, używany w Wielkiej Brytanii. Pomaga w określeniu, do jakiego banku należy rachunek.

Standing Order

Stałe zlecenie płatnicze, które regularnie przekazuje określoną kwotę pieniędzy z jednego rachunku na inny. Standing order jest często stosowane do wykonywania regularnych opłat, takich jak czynsz czy rachunki za media.

SWIFT/BIC Code

SWIFT kod, znany również jako SWIFT/BIC (Bank Identifier Code), to unikalny kod identyfikacyjny przydzielany każdemu bankowi lub instytucji finansowej biorącemu udział w międzynarodowych transakcjach finansowych. Ten kod pomaga zidentyfikować banki w procesie międzynarodowych przelewów pieniężnych, ułatwiając bezpieczne i skuteczne przesyłanie funduszy pomiędzy różnymi krajami. W skład SWIFT kodu wchodzi kilka liter i cyfr, które określają konkretny bank, jego lokalizację i inne dane niezbędne do poprawnej identyfikacji w międzynarodowym systemie finansowym.

Tracker

Tracker jest oznaczeniem marży banku. W ten sposób bank ma możliwość zastrzeżenia, że oprocentowanie kredytu ma prawo być w niewielkim stopniu podwyższone w stosunku do aktualnej wysokości stóp procentowych. Nadwyżka pomiędzy marżą a aktualną stawką stóp procentowych jest zyskiem banku.

Zakończenie

Te terminy są ogólnie stosowane, ale warto zauważyć, że mogą występować pewne różnice między bankami. Terminologia również może się zmieniać w zależności od specyfiki usług finansowych. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, zalecamy skonsultowanie się z konkretnym bankiem. Jeżeli brakuje jakiegoś pojęcia, które wg Ciebie powinno się znaleźć w słowniczku, napisz w komentarzu. Zaktualizujemy artykuł o nowe terminy bankowe w UK.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to odwiedzaj naszą stronę regularnie. Ogłoszenia w UK to doskonałe źródło informacji, gdzie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. Odkryj świat możliwości na naszym portalu ogłoszeniowym! Przeglądaj setki ofert nieruchomości, znajdź wymarzoną pracę, dokonaj udanych transakcji. Poznaj wyjątkowe ogłoszenia, które spełnią Twoje potrzeby i sprawią, że codzienne życie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.